poniedziałek, 26 lutego 2018

Matrioszka

cross stitch bookmark... czyli moja rosyjska zakładka do książek

Czytając ostatnio kolejną książkę, której akcja rozgrywała się w Rosji, doszłam do wniosku, że muszę mieć zakładkę w takim właśnie stylu. Rosyjscy pisarze są zdecydowanie w czołówce moich ulubionych i coraz częściej wybieram także pozycje opowiadające o tym kraju. Decyzja była oczywista, pozostał tradycyjnie wybór wzoru. I wtedy przypomniałam sobie o bardzo kolorowym i typowo rosyjskim samplerze autorstwa Veronique Engigner przedstawiającym różnej wielkości matrioszki. Oczywiście musiałam ograniczyć się do fragmentu, gdyż taśma wykorzystywana przeze mnie do zakładek jest stosunkowo wąska (szerokość 38 krzyżyków przy najszerszej, której tu użyłam). 

cross stitch bookmarkWzór pochodzi z książki "Les plus belles collections" i jak mówi sam tytuł zawiera same motywy przedstawiające "piękne kolekcje". Dodam, iż jest to jedna z moich ulubionych książek z haftami autorstwa Veronique Enginger.

Obok (po prawej) prezentuję stronę z książki przedstawiającą całą kolekcję drewnianych lalek. Zdecydowałam się na dwa największe elementy, które tworzą spójną całość. Po jednej stronie jest otwarta matrioszka, z mniejszą w środku, po drugiej "zamknięcie" lalki. Szczególnie podobają mi się intensywne, żywe kolory w tym wzorze. 

Sam haft, został wykonany podwójną nitką, kolorowe (czarne, brązowe i czerwone) kontury to pojedyncza nitka. Ponieważ wysokość obu motywów jest różna, by uzupełnić jakoś przestrzeń dodałam napis po rosyjsku "TUTAJ" - tym razem zrezygnowałam z literek-koralików na sznureczku, które wystają z książki i wskazują czytane miejsce. Czcionka z rosyjskim alfabetem znaleziona została w internecie. 

By jakoś jednak ozdobić moją zakładkę dodałam na górze małe czerwone koraliki. Przyszyłam je jednocześnie zszywając górę zakładki. Jeśli chodzi chodzi o samą formę i wykonanie zakładki, to nie ma tu niespodzianek. Ponownie użyłam taśmy do haftu z ozdobną falbanką po bokach. Zakładka najpierw "zaprasowana" jest taśmą do fastrygowania, następnie przeszyłam boki białą nitką. 

Poniżej prezentuję obie strony przed i z konturami:

haftowana zakladkacross stitch bookmark

 Napis "TUTAJ" wyszyty czerwoną metalizującą nitką: 
Całość wyhaftowana przed zszyciem: 

haftowana zakladka
 

Zbliżenie na koraliki w górnej części zakładki:

matrioszka haft

Całość - skończona: 

matrioszka haftmatrioszka haft
 
oraz użyta:

haftowana zakladka do ksiazekbookmark russia
 

11 komentarzy:

 1. Przesliczna! Jak zawsze dopracowana w kazdym szczególe. Koraliki na gorze to swietny pomysl.

  OdpowiedzUsuń
 2. słodka matrioszka, piękny wzór

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna zakładka i świetne wykończenie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Na te matrioszki V. E. od dawna mam chrapkę. Świetny pomysł miałaś, by je umieścić na zakładce w taki sposób :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. No cóż mogę napisać...tym bardziej, że to moja/nasza ukochana VE :) Kolejna fajna zakładka :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny hafcik, a na zakładce wygląda fantastycznie:-)

  OdpowiedzUsuń
 7. I see your blog daily, it is crispy to study.
  Your blog is very useful for me & i like so much...
  Thanks for sharing the good information!
  หนังเกาหลี

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawy pomysł na zakładkę! Dodałabym ją do mojej kolekcji zakładek, bo jestem miłośniczką kultury rosyjskiej w ogóle :)

  OdpowiedzUsuń