poniedziałek, 14 sierpnia 2017

Kanadyjczyk

... czyli tematyczna zakładka do książek

Ostatnimi czasy troszkę zaniedbuję haft na rzecz drugiej pasji jaką są książki. I chyba z tego względu powstała kolejna zakładka - jako prezent dla mola książkowego. Co prawda w dobie elektroniki częściej sięga po ebooki, ale na szczęście sięga też po tradycyjne książki. 

Zakładka miała być związana z Kanadą. Niestety mimo wielu wzorów związanych z przeróżnymi krajami świata Veronique Enginger nic kanadyjskiego nie zaprojektowała, musiałam więc sięgnąć po pinterest. Nie było łatwo, ale mogę powiedzieć, że nie zawiódł. Postawiłam na dość smukłą postać przedstawiciela Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej inaczej zwanej Żandarmerią Królewską w Kanadzie. Wojak w dość charakterystycznym czerwonym stroju i "kapelutku" ;)  Początkowo planowałam na górze wyhaftować jeszcze flagę kanadyjską lub sam liść, ale stwierdziłam, że to przeładuje kompozycję. 

haftowana zakladka do ksiazek

Z drugiej strony dodałam angielski czerwony (pod kolor munduru) napis "you are here" napisany moja ulubioną czcionką Paris z generatora tekstów. Bardzo podoba mi się ta pisana czcionka, niestety jest dość duża, więc długie sentencje nie wchodziły w grę. Generalnie wolę polskie napisy, ale ze względu na kanadyjski charakter zakładki zdecydowałam się na język angielski. 

bookmark cross stitch

Zakładkę wykonałam na białej taśmie o szerokości 25 krzyżyków. Złożona w połowie, najpierw sklejona taśmą, której używa się przy podwijaniu (np spódnic). Przyprasowuje się jedną część żelazkiem, następnie zdejmuje papierek ochronny, składa druga część (w tym przypadku zakładki) i z wierzchu przyprasowuje się. Pod wpływem ciepła klej, który pozostał na materiale po usunięciu papierka ochronnego skleja obie części materiału. Na koniec boki wzmocniłam ściegiem fastrygowym - białą nitką - by nie było go widać. 


Przed zszycio-sklejeniem zakładki postanowiłam dodać zawieszkę, którą będzie wystawać z zamknietej książki. Ponieważ jest to zakładka dla mężczyzny chciałam bardziej "męskie koraliki". Jest więc na końcu czarny koralik i cztery kostki z literkami tworzące napis "here". Opakowanie 140 szt. kostek z literkami zakupiłam za 1 Euro w Tedim. Literki są z 4 stron sześcianu. Pozostałe dwie to otwór do nawlekania. 

Zakładka w użyciu: 

bookmark cross stitch

haftowana zakładka

6 komentarzy: